İş

Gebze’deki Fabrikada İşten Çıkarılan İşçiler Protesto Edildi

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde otomobil camı üreten fabrikada çalışan 15 işçi, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşçiler fabrika önünde toplanarak işten çıkarılmalarını protesto etti.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde otomobil camı üreten fabrikada çalışan 15 işçiyi sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkardıkları iddia edildi. İşten çıkarılan çalışanlar fabrika önünde toplanarak kendilerini işten çıkaran patronlarını protesto etti. Sendika yetkilisi Faruk Aslan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın istediği yüzdeyi yakaladıklarını ancak işçilerin işten çıkarıldığını belirtti.

“Ankara ve Gebze’deki fabrikalarında yaklaşık 24 arkadaşımızı sırf sendikaya üye oldukları için işten çıkardılar.”

İşçilere destek veren Aslan, “Anayasal örgütlenme hakkımız ve sendikal haklarımız ile işçilerin haklarını korumaya çalıştığımız bu mücadelemizde, işveren çalıştıran tüm işyerlerinde olduğu gibi işçi katliamı başladı. Yaklaşık 24 kişiyi öldürdük. Ankara ve Gebze’deki fabrikalarda çalışan arkadaşlarımızın sırf sendikaya üye olmaları nedeniyle.” “Bizi kovdular. Sendikacılık anayasal bir haktır. İşçileri işten çıkarmak zulümdür. Bizim tek derdimiz buradaki ekmeğimize katkıda bulunmak. Ekmeğimizi, terimizi ailemize götürmek.”

“Arkadaşlarımıza destek olmak için onların yanındayız”

Herkesi sağduyulu olmaya davet eden Faruk Aslan, “Bizim derdimiz üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Biz emekçi kardeşlerimizin emeği ve geleceği için buradayız. Fabrikamızda acelemiz yok. Fabrikadan çalışmaya ama hak ettiğimiz ücreti de almak istiyoruz. Bugünden itibaren patron biziz.” “Sizleri sağduyuya davet ediyoruz. Çalışanlarımıza sendikal bilinci aşılayacağız, buradaki toplu sözleşmeyi en uygun şekilde imzalayacağız ve bunu arkadaşlarımızla ve kurumumuzla birlikte yasal çerçevede en yeterli şekilde uygulayacağız. Bu nedenle arkadaşlarımızla birlikte onlara destek olmak için buradayız” dedi.

Konuşmanın ardından personel olaysız bir şekilde dağıldı. – KOCAELİ

akyaka-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu